Τετάρτη, 03 Φεβρουάριος 2016 13:50

aom proo 13

Το τελευταίο Παρασκευοσαββατοκύριακο του Ιανουαρίου βρήκε την εκρηξάρα να πανηγυρίζει το 2 στα 2 σε μπάσκετ αρχικά και ποδόσφαιρο στη συνέχεια....

ΑΟ Μεσήμβριας - Προοδευτική Έκρηξη Τούμπας : 35-46

Με χρονολογική σειρά λοιπόν και εν μέσω της έκθεσης Agrotica στο κέντρο της πόλης και ύστερα από αρκετή ώρα μέσα στο Magic bus παρέα με το magic-bus FM , η ομάδα και οι οπαδοί φτάσανε στον εξωτικό Άγιο Αθανάσιο, όπου θα αντιμετωπίζαμε την ομάδα του ΑΟ Μεσήμβριας, που μας είχε κερδίσει στον 1ο γύρο στη Σταυρούπολη. Το παιχνίδι ξεκίνησε με δυνατές άμυνες και πολύ κακά ποσοστά ευστοχίας και για τις 2 ομάδες. Όπως δείχνουν και οι φωτογραφίες το σκορ της πρώτης περιόδου έμοιαζε περισσότερο με σκορ Χάντμπολ. Στον ίδιο ρυθμό οι 2 ομάδες συνέχισαν και τη δεύτερη περιόδο με την έκρηξη να παίρνει κεφάλι στο σκορ με ένα καλάθι στο 14-16 !!! Στην 3η περίοδο η ομάδα βγήκε ανανεωμένη από τα αποδυτήρια και παίζοντας δυνατή άμυνα και τρέχοντας στον αιφνιδιασμό έκανε ένα σερί 3-14 για να κλείσει την 3η περίοδο στο 17-30 για την ομαδάρα. Στην 4η περίοδο η Μεσήμβρια μπήκε πιο ψυχωμένα και κάνοντας ένα σερί 9-0 πλησίασε στους 4 πόντους. Εκεί όμως η έκρηξη σοβαρεύτηκε και ξαναάνοιξε τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους που τη διατήρησε μέχρι το τέλος του παιχνιδιού. Εδώ να σημειώσουμε την απαράδεκτη χειρονομία παίχτη της μεσήμβριας προς την κερκίδα ύστερα από εύστοχο τρίποντό του και την τραγική συμπεριφορά του προπονητή της μεσήμβριας που στο τέλος έκανε ένσταση γιατί λέει οτι οι οπαδοί έβριζαν τους διαιτητές, ενώ κανείς δεν ασχολήθηκε μαζί τους μιας και ήταν σχεδόν άψογοι.Κορυφαίοι του αγώνα ο Αποστόλης με τον Ορέστη. Η νίκη όπως φαίνεται και στη φωτογραφία αφιερώνεται στον Στελάρα μας που είχε μια μικρή περιπέτεια ευτυχώς με μικρές ζημιές..Η εκρηξάρα βρίσκεται μόνη 2η στην βαθμολογία με 29 βαθμούς και ρεκόρ 13-3.

Επόμενη αγωνιστική την Παρασκευή 5 Φεβρουαρίου ξαναταξιδεύουμε στην μαγευτική Νεοχωρούδα για το ματς με τον Άγιο Γεώργιο Νεοχωρούδας...

aisxylos proo 00

Αισχύλος Αγ. Παύλου-Συκεών - Προοδευτική Έκρηξη Τούμπας : 2-3

Η ποδοσφαρική έκρηξη αντιμετώπισε τον Αισχύλο αγίου παύλου-συκεών στην καθόλου ποδοσφαιρική ώρα  9:30 το πρωί την Κυριακή..Όσοι πιστοί βρέθηκαν στο γήπεδο μαζί με τον καφέ τους απήλαυσαν και το προοδευτικό πρωινό τους μια προσφορά της μαμάς της ομάδας ( βλέπε φωτογραφίες ) . Μπροστά σε 10 περίπου ανθρώπους ξεκίνησε ο αγώνας. Η εκρηξάρα άργησε πολύ να ξυπνήσει και ο Αισχύλος το εκμεταλλεύτηκε με το καλημέρα ανοίγοντας το σκορ στα 30 πρώτα δευτερόλεπτα ύστερα από μπαλιά στην πλάτη της άμυνας και παράλληλη σέντρα , ο επιθετικός δεν αστόχησε από το ύψος της μικρής περιοχής. Ο Αισχύλος συνέχισε να πιέζει με την εκρηξάρα να μην μπορεί να βρει τα πατήματά της στο γήπεδο. Η πίεση έφερε και ένα δεύτερο γκολ με τη συμπλήρωση του 10ου λεπτού της αναμέτρησης παρόμοιο με το πρώτο. Με το δεύτερο γκολ ο αισχύλος κάθισε πίσω και προσπάθησε να υπερασπιστεί το προβάδισμά του. Από την άλλη η Προοδευτική ανέβασε σιγά σιγά ρυθμούς και πλησίασε στα καρέ του Αισχύλου , απειλώντας κυρίως με στημένες μπάλες. Σε ένα φάουλ έξω από την περιοχή ο Χόλο σούταρε δυνατά , ο τερματοφύλακας δεν μπλόκαρε την μπάλα , την οποία έσμπρωξε στα δίχτυα ο κώστας δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Η πίεση συνεχίστηκε και πριν συμπληρωθεί το ημίχρονο ήρθε και η ισοφάριση: Φάουλ από τα αριστερά , εκτελέστηκε γρήγορα , η μπάλα έφτασε στη δεξιά πλευρά όπου ο Άγγελος έκανε την συρτή σέντρα και αφού η μπάλα πέρασε από 3-4 σώματα επιθετικών και αμυντικών ήρθε ο κώστας να τη στείλει στα δίχτυα για το δεύτερο προσωπικό του γκολ και το 2-2. Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε τις ίδιες φάσεις/συγκίνησεις. Λίγες ευκαιρίες εκατέρωθεν , με την εκρηξάρα να ευτυχεί να βάλει ένα πολύ όμορφο γκολ. Κλέψιμο της μπάλας και μπροστινή μπαλιά στα αριστερά , όπου ο Άγγελος πρόλαβε να την κρατήσει πριν βγει άουτ , πέρασε και τον αμυντικό και έστρωσε στον επερχόμενο Μήτσο που δεν αστόχησε από το ύψος της μικρής περιοχής , γράφοντας την επική ανατροπή και το 2-3, που θα ήταν και το τελικό σκορ. Δυστυχώς μετά από ακόμα ένα παιχνίδι η ομάδα βγήκε λαβωμένη καθώς ο Λεώ έσπασε τον αντίχειρα του. Να του ευχηθούμε περαστικά.

Επόμενη αγωνιστική με την ομάδα της ΑΕ Νεάπολης - Αστραπή Θεσσαλονίκης την Κυριακή στις 18:00 στο γήπεδο της Τριανδρίας .

Όλοι εκεί να στηρίξουμε την εκρηξάρα σε ποδόσφαιρο και μπάσκετ !