Μπασκετική Πρεμιέρα στη Γ1 + λίγο από κύπελλο!
Τρίτη, 27 Σεπτέμβριος 2016 16:56

proo sohos cover wof

ΕΚΡΗΞΗ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ ΣΟΧΟΥ : 66-62

Μετά το κύπελο ήρθε η σειρά του πρωταθλήματος της Γ1 να υποδεχτεί την Προοδευτική. Νέα κατηγορία, νέο γήπεδο, νέοι παίκτες και προπονητής, νέες τοιχοκολλημένες απαγορεύσεις, αλλά πάντα η ίδια εκρηκτική διάθεση από τους παρευρισκόμενους που από νωρίς άρχισαν να γεμίζουν την κερκίδα του 25ου δημοτικού με πανό, σημαίες και μπίρες!

Συνέχεια στο περισσότερα...

Το παιχνίδι ξεκίνησε μέσα σε πανικό από χαρτάκια που ανάγκασαν τους διαιτητές να διακόψουν προσωρινά τον αγώνα και τους παίκτες μας να απολαμβάνουν τα τραγούδια της κερκίδας. Όταν ξανάρχισε το ματς, ο Σοχός εκμεταλλευόμενος το μούδιασμα, λόγω του άγχους της πρεμιέρας της Προο, κατάφερε να προηγηθεί με 9-12 βάζοντας τη μπάλα στη ρακέτα. Στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου ένα καλάθι και στο καπάκι κλέψιμο και λέι απ από την εκρηξάρα, άλλαξε το momentum του αγώνα.

1312 skor me soho3

Το 2ο δεκάλεπτο ήταν καταιγιστικό και αφού ισορροπήσαμε στα ριμπάουντ, με συνεχόμενα 3ποντα και αιφνιδιασμούς η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 17 πόντους! Αυτό ήταν. Η ομάδα δεν ξανακοίταξε πίσω και το ημίχρονο μας βρήκε στο +12 και με την ψυχολογία στα ύψη. Στο 2ο ημίχρονο οι αντίπαλοι προσπάθησαν να ξαναμπούν στο ματς, χάρη στην παραδοσιακή πλέον αστοχία μας στις βολές, αλλά πάντα καταφέρναμε να διατηρούμε την ψυχραιμία μας, να συντηρούμε μια διαφορά 6-10 πόντων και να ελέγχουμε το ρυθμό. Το τελευταίο δεκάλεπτο θα έπρεπε να είναι τυπική διαδικασία για την εκρηξάρα, αλλά κάποια αβίαστα λάθη παρέτειναν την αγωνία μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα. Ευτυχώς μπήκαν οι κρίσιμες βολές και στο τέλος κάναμε επιτέλους σωστή διαχείριση του χρόνου και η νίκη ήρθε με 66-62.
 Καλή αρχή λοιπόν στο πρωτάθλημα της Γ1. Επόμενη αγωνιστική την Τετάρτη στο Μελισσοχώρι που δεν μας στέρησε την άνοδο τελικά αλλά μας χάρισε ακόμα τρία ματς της εκρηξάρας την περσινή σεζόν.

Αναχώρηση Magic Bus στις 7 αύριο Τετάρτη από το Πολυτεχνείο

Διπλό μες το Δρυμό Προο ολέ ολέ!

kaminikia proo

ΑΣ ΚΑΜΙΝΙΚΙΑ - ΕΚΡΗΞΗ 36-60

Πρώτη συμμετοχή της μπασκετικής έκρηξης στο θεσμό του κυπέλλου και απέναντι μας βρέθηκε η ομάδα του ΑΣ Καμινίκια. Το παιχνίδι ορίστηκε την ημέρα της επετείου της δολοφονίας του Παύλου Φύσσα από τους νεοναζί της χρυσής αυγής και παράλληλα με την πορεία μνήμης. Για το λόγο αυτό οι παίχτες μας σήκωσαν το πανό της φωτογραφίας.

Στα του αγώνα τώρα, η Προοδευτική πήρε από την αρχή το προβάδισμα και όσο περνούσε η ώρα συνεχώς και το μεγάλωνε. Στο παιχνίδι αγωνίστηκαν και οι 10 παίχτες μας και μάλιστα σκόραραν οι 9. Επόμενο ματς κυπέλλου με την ομάδα ΣΑΠΚ Νεάπολη -ημερομηνία ακόμα άγνωστη.